جاده رویایی اسالم به خلخال

 

جاده اسالم به خلخال، یکی از زیباترین جاده های جنگلی ایران است. منطقه ای جنگلی-کوهستانی بین شهر "اسالم" در استان گیلان و "خلخال" در استان اردبیل. منطقه ای ییلاقی، با مناظر بسیار زیبا، مراتعی حاصلخیز و جاده ای کوهستانی شبیه به عباس آباد کلاردشت و شاید خیلی زیباتر.

 

1392/2/18

ميزان بازديد: 435 بار

 
 
 
 
 

جاده اسالم به خلخال، یکی از زیباترین جاده های جنگلی ایران است. منطقه ای جنگلی-کوهستانی بین شهر "اسالم" در استان گیلان و "خلخال" در استان اردبیل. منطقه ای ییلاقی، با مناظر بسیار زیبا، مراتعی حاصلخیز و جاده ای کوهستانی شبیه به عباس آباد کلاردشت و شاید خیلی زیباتر.

اسالم به خلخال مسیری پیچ در پیچ در دامنه های سبز کوهستان است. منطقه ای بکر و سبز که بیشتر نقاطش پوششی از مه دارند.

اسالم به خلخال با داشتن ارتفاع سه هزار و 300 متری از سطح دریا یکی از محورهای سخت گذر به شمار می رود، جاده ای خطرناک که زیبایی آن سبب شد تا در سال ۸۰ بر روی نقشه جغرافیایی آن را بهشت ایران بنامند.

دامنه های سرسبز و گله های سفید گوسفندان که در دوردستها حرکت می کنند؛ چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان؛ مهی که دره ها را سفیدپوش کرده و گاهی حتی تا روی جاده می آید؛ درختان بلند و انبوهی که بر جاده کوهستانی سایه می افکنند؛ اینها از مناظر زیبایی هستند که چون تابلوهای نقاشی طول این مسیر را در برگرفته اند. با عبور از این جاده گویی که واقعا در دنیای دیگری قدم گذاشته اید.

 این جاده که برای آن دسته از افرادی که به استان گیلان سفر دارند، مسیر آشنایی است، از شهر اسالم (سه راه خلخال) شروع شده و پس از حدود7۰ کیلومتر به خلخال می رسد.

در این مسیر، به طول تقریبا ۲۵کیلومتر جاده ای بکر با درختانی انبوه در اطراف جاده پیش رویتان قرار دارد. مهمان سراهای زیبا با امکانات رفاهی و چشمه های آب سرد و طبیعی که در نوبه خود، شفابخش بیماری های زیادی مانند سنگ کلیه هستند نیز در طول جاده وجود دارند.

 

با بالاتر رفتن از این جاده، در ابتدا به روستایی زیبا به نام خرجگیل می رسید. مردمی مهربان با گویش تالشی، سبک معماری خاص، فرهنگی اصیل، پوشش لباسهای محلی و روستایی بسیار زیبا، خرجگیل را بسیار دیدنی کرده اند. خرجگیل از دیر باز پذیرای میهمانانی بوده است که از این مسیر به خلخال و استان اردبیل عزیمت می کردند و با درآمدی حاصل از تجارت در این مسیر و دامپروری ، گذران زندگی می کرده اند.

 پس از طی این مسیر به طرف بالا به جنگلها و مناطق دیدنی از جمله شورشور می رسید. نام این منطقه از آبشارکوچکی به همین نام که در این جا قرار دارد گرفته شده است. امکانات رفاهی نیز در این مکان وجود دارند.

 

در ادامه مسیر پس از طی چند کیلومتر و پشت سر گذاشتن جنگلها به کوههای بلند با چمن زارهای وسیع که شهرت بسیاری دارند می رسید.

 اولین روستایی که در مسیرتان می بینید، اسببونی نام دارد. در این روستا اغلب امکانات رفاهی و اقامتی از هتل گرفته تا مسافرخانه های زیبا وجود دارند .

اگر طی کردن این جاده زیبا را ادامه دهید، به ترتیب از مکانهایی با نامهای  متش، زته، لرزره، چارسو و کرمون عبور می کنید. متش زیبا ترین ییلاق در این منطقه را دارا است. که با طبیعت زیبا و ارتفاع بی نظیرش نسبت به سایر مناطق، چشم انداز های زیباتری دارد. به بلند ترین منطقه متش، به زبان محلی (ویواکاز) یعنی سنگ یا کوه عروس می گویند.

 در ادامه راه پس از طی۲۰ کیلومتر به قله مرتفع الماس، که در تابستان نیز پوشیده از برف است، می رسید. بلندای این قله سبب شده تا رطوبت دریای خزر به آن سوی قله نرود و همین، منجر به نیمه خشک بودن این ناحیه شده است. آبهای سرریز شده از این قله نیز، سبب برخورداری خلخال از باغهای فراوان میوه (سیب و آلبالو) شده اند.

 زندگی شبانی و خانه های ییلاقی، گله های گوسفندان، تولیدات و فرآورده های دامی، هوایی پاک و تمیز و طبیعتی بکر، این منطقه را به یکی از پر طرفدارترین مقاصد گردشگری شمالی تبدیل کرده است.

این جاده را از لحاظ دمایی دروازه بین جهنم و بهشت می دانند، از دمای 40 درجه با رطوبت دیوانه کننده در اسالم تا دمای 4-3 درجه در بالای گردنه! البته در بیشتر مواقع نیز این جاده به علت بارش برف و باران بسته می شود. یادتان باشد حتما قبل از سفر از باز بودن جاده مطمئن شوید. و همیشه تجهیزات لازم و لباس گرم همراه داشته باشید.

 با عبور از جاده بهشت، سفری رویایی و بیادماندنی را تجربه خواهید کرد

 

 

 
 
 
 

ارسال اين خبر به دوستان خود

 
 

از طرف:

 

ايميل :